úterý 13. listopadu 2018

Jehlice, pooozor, zábava začíná...

Pěkné úterní večer,

tak jsem se rozhodla, že se už opravdu naučím plést. Ne nějaké obtížné vzory a okázalé výtvory. Prostě jen tak pro radost, abych si dokázala udělat hladkou čepku, ponožky, svetr...

Pamatuji se, když se mne snažila naučit plést babička. Hrozně mi to totiž nešlo a nechápala jsem, jak předáváním oček z jedné strany na druhé po jehlicích, může výrobek narůstat. Ano, tušíte správně, já jsem vůbec nenahazovala, jen se ve svých cca osmi letech pod lehkou naivitou přendavala očka sem a tam a rozčilovala se "Ono to nefunguje!"
Navíc mi už v tu dobu pomalu ale jistě učarovávalo háčkování, které mi přišlo naprosto jednoduché, logické a čisté... Proto jsem zahodila jehlice a v nejbližších (i pozdějších letech) o nich nechtěla ani slyšet.Jenže pokud jste tvory tvořivými, načuhujete do různě tvořivých skupinek, sledujete stejně "postižené" blogery a nebo prostě jen sem tam zavítáte na Pinterest, tak vás to dříve nebo později dožene.
Mne se to stalo někdy před rokem, kdy jsem na webu Pro šikulky sledovala Pétin úžasný pletený projekt na deku. TO byl TEN moment, kdy jsem si, řekla, že to prostě zkusím a vyrobím si deku v kombinaci pletení a háčkování.... No, co myslíte, samozřejmě deku do teď nemám a loňské pletací předsevzetí jsem "sfoukla" díky pletacímu mlýnku, který mne naprosto nadchl - určitě jste zaznamenali to obrovsk množství čepic, které jsem vyrobila... :-)


Jenže pak to začalo nanovo. V letním (možná jarním, nevím přesně) vydání časopisu Dekor jsem zahlédla háčkovano - pletenou halenku a začal se mi v hlavě rodit plán na ssvetříky / tuniky pro holky. Takže jsem začala už opravdu a bez výmluv hledat návody. a rady.

Mám jasnou představu, jak chci, aby tunika vypadala, takže co se pletení týče, stačí mi naprosto základní vzor - tedy hladce. To jsem se (vč. nahození) naučila dle tohoto videa ZDE
Mimochodem, najdete zde i další vychytávky, kdy já samozřejmě pokukuji i po "obrace", které také jendou mimo jiné vyzkouším.

Trochu jsem bojovala s tím, jak mám pak potřebný kus ukončit a sejmout z jehlic. Na to mi naopak pomohlo toto video ZDE.

Samozřejmě si ani neodpouštím nahlížení do svého oblíbeného Pinterestu, kde už jsem si udělala samostatnou pletací nástěnku. Pokud se chcete inspirovat, tak neváhejte a podívejte se ZDE. Průběžně ji doplňuji o to, co mi padne do oka a nevypadá až tak těžce (tak tato část se mi ne vždy dobře odhadne...)


A jak to bude s mým pletením dál? Jehlice nebo háček? Samozřejmě obojí! Ono totiž obě tyto činnosti mne baví, mám hodně co se v nich zdokonalovat a existuje tolik věcí, co by člověk mohl vyzkoušet vyrobit, že to je jedna velká a nevyčerpatelná inspirační studnice. Mám v hlavě minimálně další dva pletací projekty, které bych chtěla časem uskutečnit, a tak uvidíme, jak to vše půjde. Zatím si stále jedu to své "hladce... "


Také rádi pletete? Jaké "rady do života" byste dali začátečníkům jako jsem já?
SHARE:

6 komentářů

 1. Zdravím,

  pletení mi nikdy nešlo, �� ale naučila jsem se podle YouTube háčkovat hračky. Nejraději však vytvářím křížovou výšivku.�� Teď mám jednu rozdělanou, tak až ji dodělám, bude na webu, zatím jsou jenb náhledy na mém Instagramu. ��

  Konečné jsem našla blog, který se věnuje tomu, co já. Děkuji

  Jana

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já si také říkala, že mi to nejde, ale pomaličku vidím, že oproti háčkování to není o moc těžší. Možná bych to řekla i tak - že je to stejně těžké. Takže i Vy třeba jednou zkusíte a zrovna to půjde... :-)

   Vymazat
 2. Ač jsem chlap pletu 33 let tedy od 9 let co mě babička naučila základy a ješte teď 4 roky hackuji.Strasne mě to baví a uklidňuje a jsou z toho nositelné výrobky co upletu sobě a taťkovi.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je úžasný. Narovinu, neznám moc chlapů, co by pletlo či háčkovalo a příjde mi to škoda. Však kolikrát právě vy chlapy máte jiný pohled na barvu, vzory apod. a díky tomu dokážou vzniknout úžasné věci. Já si třeba sem tam nechávám poradit od manžela a jsem ráda, že se nebojí mi říct, co už je "přes čáru" v jakémkoli mém tvořivém nápadu :-)

   Vymazat
 3. RadY začátečníkům: nikdy se nevzdávat.pozadat o rady kdo už dlouho plete nebo hackuje.Ucit se z videonavodů z YouTube.At se nenaucite chyby.ja když před 33 let začínal plést tak jsem měl jen knížku a dělal všecko na bázi pokusu a omylu a nikdo mě neradil.využijte Dříve žádné videonávody nebyly.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak, pod to se mohu jen podepsat. Dnes je díky videúm a i sociálním sítím tolik možností, jak se inspirovat či přímo něco naučit, a to krok za krokem, jen člověk musí chtít... :-)

   Vymazat

Děkuji za Váš komentář, Vaše data zpracovávám v souladu s GDPR.

Blogger templates by pipdig