neděle 19. února 2017

DIY: Háčkovaná chobotnička

Hezkou neděli ještě jednou,

tentokrát mám něco pro tvořivce.

Pokud sledujete můj Facebook, tak víte, že mne v posledních dnech uchvátily háčkované chobotničky.

Důvod? Ano, jsou roztomilé, naprosto k sežrání a na výrobu navíc vcelku jednoduché, ALE hlavně budou prospěšné. Z toho mám obrovskou radost.

Jakoukoli hračku vyrobím, tvořím ji s vědomím, že není "na výstavku", ale pro dětské ručičky. Proto je potřeba vše pořádně upevňovat, utahovat,  a pokud se jedná o malá miminka, tak raději místo knoflíčků vyšívat... 

Jak asi víte, tak se ve volných chvílích snažím tvořit pro maké kulíšky. Důvody jsem již na blogu několikrát popisovala, tak vás nebudu tentokrát nudit :-) Snad jen na úvod, díky naší skupince na FB "Pro kulíšky do Ústí" jsem se rozhodla zapojit do nového "zkušebního projektu", kdy malá nedonošeňátka dostanou kamarádku v podobě chobotničky. Jsem moc ráda, že tuto aktivitu podpořili i lékaři a sestřičky přímo z Ústecké nemocnice a pokud byste se chtěli dozvědět více či zapojit, tak rozhodně nakoukněte do zmíněné skupinky. Nyní k samotnému postupu, jak chobotničku vyrobit. Pro nedonošenečky je potřeba použit bavlněnou přízi - např. takovouto Alize Cotton. Pokud budete háčkovat pro větší děti, tak můžete zvolit i klasickou "chlupatější" akrylovou přízi.


Začneme prvním kloboučkem - doslova. Uháčkujte řetízek ze 4 řetězových ok (ŘO) a spojte jej do kroužku. 


Do kroužku vháčujte 10 krátkých sloupků (KS), tak vytvoříte první řadu.


Následných 8 řad budete postupně přidávat způsobem:

2. řada: do každého oka 2KS
3. řada: 1KS - 1KS - 2KS - 1KS - 1KS- 2KS...
4. řada: 1KS - 1KS - 1KS - 2KS - 1KS -1KS - 1KS- 2KS...
... až osmá řada.

pozn. ne vždy vám vyjde konec řady tak, abyste vháčkovali do jednoho oka 2KS. Nic se neděje! Já často háčkuji "od oka" a 100% návody nerozpočítávám, tak to jen pro info... :-)


Následně háčkujte bez přidávání a tak dlouho, dokud nebudete mít klobouček cca 11 cm vysoký.


Na vršek hlavičky patří mašlička, a tak si ji tedy uháčkujeme. 

Uháčkujte řetízek z 20 ŘO, spojte do kolečka a háčkujte stále dokola KS bez přidávání - celkem 5 řad. 


Po dokončení páté řady v půlce obmotejte několikrát bavlnku a pořádně stáhněte - mašlička je hotová. 

pozn. Podobně můžete mašličku udělat i s pomocí dlouhých sloupků.


Pořádně ji přivažte na vršek hlavičky.


Pomocí černé bavlnky vyšijte očička a pusinku. Pokud děláte chobotničku pro starší dítko, můžete na očika použít např. knoflíky.


Jako další si připravte chapadélka - budete potřebovat 5 kusů.

Uháčkuje řetízek z 30 ok. Následně uháčkujte jednu řadu krátkým sloupkem (tento krok můžete i vynechat). 


Do každého oka poté vháčkujte tři dlouhé sloupky. Tím se chapadélko začne pomalu kroutit. Jako poslední část je potřeba uháčkovat spodní část chobotničky. Postup je naprosto stejný, jako při tvorbě kloboučku - hlavičky. Opět začnete kroužkem a deseti KS, 8 řad přidávání, ale nakonec už jen 1 řada bez přidávání. Celkově tedy 9 řad. Nemusíte ukončovat,  protože poté můžete pokračovat sháčkováním spodní a vrchní části chobotničky - pouze si dávejte pozor, abyste si při následné práci kus nevypárali... :-)


Takto máte připravené části chobotničky, které nyní musíte sešít či sháčkovat. 


Nejprve přišijte / přivažte chapadélka na spodní část chobotničky (ten kus, co jste háčkovali jako poslední)Jako druhý krok začněte sháčkovávat (nebo můžete sešít) spodní a vrchní část chobotničky, tak jak je na obrázcích níže.Nezapomeňte si nechat malý prostor, abyste mohli chobotničku naplnit. 


Jako náplň použijte vatelín, vatelínové kuličky či klasickou vatu....


...a doháčkujte / sešijte. 


Chobotnička je takto vlastně hotová. Kdysi jsem ale podobnou videla na Pinterestu, a ta měla sukénku, což se mi moc líbilo. Takže ještě je potřebovat naháčkovat tu. 


Na okrajový lem začnete háčkovat "vlnky" - do jednoho oka 4DS a následně KS - KS. Opakujte stále dokola: 4DS - 1KS - 1KS - 4DS - 1KS - 1KS...


A máme hotovo!


Doplnění 7. 5. 2017 - Ještě jeden tip mne napadl během háčkování za poslední týdny. Občas dělám chobotničku tak, jak je zde v návodu, a občas udělám menší verzi - tj. začnu první řadu na 8KS, poté přidávám klasicky těch 8 řad a háčkuji až do výšky cca 9 cm. Chapadýlka už dělám stejně jako na větší chobotničku.  Velikosti si tak vlastně můžete pokaždé měnit (prostě jen změníte počet sloupků v první řadě) a udělat si celou chobotničkovou rodinku :-)

No řekněte, není roztomilá? :-) 
SHARE:

8 komentářů

 1. Ta je dokonala Zdenulko.. A jako bonus velmi pomaha..Za me palec nahoru..

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Veru, moc děkuji za krásnou pochvalu! Moc si toho vážím.

   Vymazat
 2. Opravdu je roztomilá a udělá spoustu radosti i ta miminečka vnímají...:-)

  OdpovědětVymazat
 3. moc hezká ,a krásný popis Evča

  OdpovědětVymazat
 4. Taky se přidávám s pochvalou - je to velmi záslužná činnost.Taky háčkujeme chapadlinky pro kulíšky, tak snad nebude vadit, když přidám návod do naší skupinky na fb SRDCE NEJEN PRO STELINKU - Evina

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc děkuji. a určitě sdílení nevadí. jsem ráda, když návod pomůže. Proto tu je :-)

   Vymazat

Děkuji za Váš komentář, Vaše data zpracovávám v souladu s GDPR.

Blogger templates by pipdig